Бела Чешма (Собри)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бела Чешма
археолошко наоѓалиште
Бела Чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бела Чешма
Бела Чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′36″N 22°38′3″E / 41.29333° СГШ; 22.63417° ИГД / 41.29333; 22.63417Координати: 41°17′36″N 22°38′3″E / 41.29333° СГШ; 22.63417° ИГД / 41.29333; 22.63417
Основни податоци
Име Бела Чешма
Место Собри
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бела Чешмаархеолошко наоѓалиште во валандовското село Собри. Претставува некропола од железното време. Се наоѓа во лозјата на ЗИК „Анска Река“ од десната страна на патот за селото Собри, каде при обработувањето на земјата во 1975 година се откриени големи камени плочи од гробни конструкции - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069