Атабасти (Башибос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атабасти
археолошко наоѓалиште
Атабасти is located in Археолошки локалитет во Македонија
Атабасти
Атабасти
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′29″N 22°41′26″E / 41.30806° СГШ; 22.69056° ИГД / 41.30806; 22.69056Координати: 41°18′29″N 22°41′26″E / 41.30806° СГШ; 22.69056° ИГД / 41.30806; 22.69056
Основни податоци
Име Атабасти
Место Башибос
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Атабасти е археолошки локалитет во валандовското село Башибос. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓао во непосредната близина на раскрсницата за селото Дурутли, која се наоѓа на 1 km пред селото, каде се откриени повеќе гробови со конструкција од камени плочи. По површината на околните ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, градежен материјал, а биле најдени и монети..[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069