Дурутли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дурутли
Дурутли is located in Македонија
Дурутли
Местоположба на Дурутли во Македонија
Дурутли на интерактивна карта

Координати 41°17′37″N 22°40′41″E / 41.29361° СГШ; 22.67806° ИГД / 41.29361; 22.67806Координати: 41°17′37″N 22°40′41″E / 41.29361° СГШ; 22.67806° ИГД / 41.29361; 22.67806
Регион Logo of Southeastern Region, North Macedonia.svg Југоисточен
Општина Coat of arms of Dojran Municipality.svg Дојран
Население 4 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2461
Повик. бр. 034
Шифра на КО 06007
Надм. вис. 310 м
Дурутли на општинската карта
Дурутли во Општина Дојран.svg

Атарот на Дурутли во рамките на општината
Commons-logo.svg Дурутли на Ризницата

Дурутли — село во Општина Дојран, југоисточна Македонија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено северозападно од Дојран, на границата со Општина Валандово. Лежи во ридски предел планината Боска, на надморска височина од 310 м. Атарот зафаќа површина од 2,2 км2 и има мошне долг и тесен облик.[2] На мало растојание на североисток е Џумабос, а на југ лежи Севендекли.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Дурутли било чисто турско село. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Дургутли имало 15 домаќинства сочинети од 30 муслимани.[3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 г. селото имало 185 жители, сите Турци.[4]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Според податок од 1998 г. Дурутли поседува 20,3 ха обработливо земјиште, 48,9 ха пасишта и 140 ха шуми.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948141—    
1953157+11.3%
1961105−33.1%
197169−34.3%
198182+18.8%
ГодинаНас.±%
199145−45.1%
199441−8.9%
200216−61.0%
20214−75.0%

Во првите децении на XX век населението на Дурутли доживеало извесно намалување и продолжило во таа насока до денес. Според пописот од 2002 г. селото имало 16 жители, сите Турци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 4 жители, од кои 1 Турчин и 3 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 185 141 157 105 69 82 45 41 16 4
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

 • Селска џамија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 381 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште во Куртамзали. Во избирачкото место се опфатени населените места: Дурутли, Куртамзали, Органџали и Севендекли.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 120 гласачи.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I. изд.). Скопје: Патрија. стр. 118. ISBN 9989-862-00-1.
 3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 192-193
 4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 163. ISBN 954430424X.
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 8 јануари 2020.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 8 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]