Градиште (Градец, Валандовско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°22′45″N 22°24′05″E / 41.37917° СГШ; 22.40139° ИГД / 41.37917; 22.40139Координати: 41°22′45″N 22°24′05″E / 41.37917° СГШ; 22.40139° ИГД / 41.37917; 22.40139
Основни податоци
Место Градец
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во валандовското село Градец. Претставува градиште од доцноантичко време. Се наоѓа на 3 км западно од селото, каде над висок рид што доминира над долината на Вардар, на зарамнето плато има зачувани темели од одбранбен бедем. Овде на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069