Зелениште (Валандово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Зелениште
Зелениште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Зелениште
Зелениште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′57″N 22°33′24″E / 41.31583° СГШ; 22.55667° ИГД / 41.31583; 22.55667Координати: 41°18′57″N 22°33′24″E / 41.31583° СГШ; 22.55667° ИГД / 41.31583; 22.55667
Основни податоци
Име Зелениште
Место Валандово
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период раноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Зелениште е археолошки локалитет во Валандово. Локалитетот претставува некропола од раната антика. Локалитетот се наоѓа во дворот на здравствениот дом во градот, кога при изградбата на истиот е откриена некропола со гробови од типот циста, од обработени блокови од бигор, ориентирани во правец исток-запад. Со заштитното археолошко ископување во 1984 година, што го извршил Музејот на Македонија, се истражени 9 гроба, а голем дел е претходно уништен. Наодите се наоѓаат во споменатиот музеј.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069