Крстот (Пирава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крстот
археолошко наоѓалиште
Крстот is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крстот
Крстот
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′17″N 22°31′46″E / 41.32139° СГШ; 22.52944° ИГД / 41.32139; 22.52944Координати: 41°19′17″N 22°31′46″E / 41.32139° СГШ; 22.52944° ИГД / 41.32139; 22.52944
Основни податоци
Име Крстот
Место Пирава
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крстот е археолошки локалитет во валандовското село Пирава. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на северозападниот раб на селото, каде се констатирани гробови од камени плочи - тип циста. Откриена е и гробница со свод од тули, без гробни прилози.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069