Пирин Чешма (Дедели)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пирин Чешма
археолошко наоѓалиште
Пирин Чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пирин Чешма
Пирин Чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′03″N 22°36′16″E / 41.28417° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.28417; 22.60444Координати: 41°17′03″N 22°36′16″E / 41.28417° СГШ; 22.60444° ИГД / 41.28417; 22.60444
Основни податоци
Име Пирин Чешма
Место Дедели
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пирин Чешма — археолошко наоѓалиште во валандовското село Дедели. Претставува топилница на бакар од железното време. Се наоѓа на 1,5 km северно од селото, во непосредната близина на истоимената чешма, каде по површината на нивите се среќаваат остатоци од топена бакарна руда и фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069