Сред Село (Марвинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сред Село is located in Македонија
Сред Село
Местоположба на Сред Село во Македонија
Местоположба 41°17′00″N 22°29′53″E / 41.28333° СГШ; 22.49806° ИГД / 41.28333; 22.49806Координати: 41°17′00″N 22°29′53″E / 41.28333° СГШ; 22.49806° ИГД / 41.28333; 22.49806
Основни податоци
Место Марвинци
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во валандовското село Марвинци. Претставува некропола од хеленистичкото време. Се наоѓа во непосредната близина на селската задруга, на патот Марвинци-Балинци, каде бил откриен гроб со повеќе хеленистички наоди. Има индиции за постоење и на повеќе гробови. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069