Голема Црква (Собри)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема Црква
археолошко наоѓалиште
Голема Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Голема Црква
Голема Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′36″N 22°38′3″E / 41.29333° СГШ; 22.63417° ИГД / 41.29333; 22.63417Координати: 41°17′36″N 22°38′3″E / 41.29333° СГШ; 22.63417° ИГД / 41.29333; 22.63417
Основни податоци
Име Голема Црква
Место Собри
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Голема Црква е археолошки локалитет во валандовското село Собри. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 300 m јужно од селото, каде на мало плато се гледаат остатоци од сакрален објект и камени плочи од гробни конструкции. Според преданијата на мештаните, црквата била посветена на Св. Димитриј.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069