Мандара Чешма (Казандол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мандара Чешма
археолошко наоѓалиште
Мандара Чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мандара Чешма
Мандара Чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°16′33″N 22°34′23″E / 41.27583° СГШ; 22.57306° ИГД / 41.27583; 22.57306Координати: 41°16′33″N 22°34′23″E / 41.27583° СГШ; 22.57306° ИГД / 41.27583; 22.57306
Основни податоци
Име Мандара Чешма
Место Казандол
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мандара Чешма е археолошки локалитет во валандовското село Казандол. Локалитетот претставува утврдена населба од средниот век. Се наоѓа ужно од селото, каде на висок рид со зарамнето плато се евидентирани остатоци од одбранбен бедем.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069