Чарго (Пирава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чарго is located in Македонија
Чарго
Местоположба на Чарго во Македонија
Местоположба 41°19′17″N 22°31′46″E / 41.32139° СГШ; 22.52944° ИГД / 41.32139; 22.52944Координати: 41°19′17″N 22°31′46″E / 41.32139° СГШ; 22.52944° ИГД / 41.32139; 22.52944
Основни податоци
Место Пирава
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Чаргоархеолошко наоѓалиште во валандовското село Пирава. Претставува населба од римското време. Се наоѓа на блага височинка, оддалечена југозападно од селото на околу 1.300 м, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069