Ќурќиевица (Марвинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ќурќиевица
археолошко наоѓалиште
Ќурќиевица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ќурќиевица
Ќурќиевица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′00″N 22°29′53″E / 41.28333° СГШ; 22.49806° ИГД / 41.28333; 22.49806Координати: 41°17′00″N 22°29′53″E / 41.28333° СГШ; 22.49806° ИГД / 41.28333; 22.49806
Основни податоци
Име Ќурќиевица
Место Марвинци
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ќурќиевица е археолошки локалитет во валандовското село Марвинци. Локалитетот претставува некропола од железното време. Се наоѓа на источната периферија на селото, каде се откриени гробови со конструкција од камени плочи - тип циста, во кои биле најдени повеќе бронзени предмети карактеристични за постарата фаза на железното време. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069