Глос (Грчиште)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Глос
археолошко наоѓалиште
Глос is located in Археолошки локалитет во Македонија
Глос
Глос
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′24″N 22°29′54″E / 41.25667° СГШ; 22.49833° ИГД / 41.25667; 22.49833Координати: 41°15′24″N 22°29′54″E / 41.25667° СГШ; 22.49833° ИГД / 41.25667; 22.49833
Основни податоци
Име Глос
Место Грчиште
Општина Валандово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Глос е археолошки локалитет во валандовското село Грчиште. Локалитетот претставува населба и некропола од железно време. Се наоѓа на 4.5 km јужно од селото, на левиот брег на Вардар, каде на мала височинка обрасната со вегетација има остатоци од ѕидови. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови од населба. Во непосредната близина на населбата, во лозје на локален жител, како и во просторот покрај патот за Ѓавато се откриени гробни конструкции од камени плочи - цисти. Во 1977 година Музејот на Македонија извршил заштитно ископување, при што во гробовите се пронајдени повеќе украсни предмети - накит и керамички садови работени на колце. Некрополата е датирана во VII-VI век пред н.е. Наодите се депонирани во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069