Собри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Собри
Sobri sred selo.jpg
Собри is located in Македонија
Собри
Местоположба на Собри во Македонија
Собри на интерактивна карта

Општина Валандово
Население 180 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 04019
Надм. вис. 267 м
Собри на општинската карта
Собри во Општина Валандово.svg

Атарот на Собри во рамките на општината
Селскиот дом на културата
Селското игралиште
Селското училиште

Собри — село во Општина Валандово, во околината на градот Валандово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во јужното подножје на Беласица. Традиционално се дели на Горно и Долно Собри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Дојранската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948167—    
1953199+19.2%
1961244+22.6%
1971241−1.2%
1981240−0.4%
ГодинаНас.±%
1991248+3.3%
1994250+0.8%
2002225−10.0%
2021180−20.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Собри живееле 255 жители, од кои 135 Турци, 90 Македонци и 50 Роми.[2]

Според пописот од 2002 години селото Собри има 225 жители од кои 217 Македонци и 8 Срби.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 180 жители, од кои 172 Македонци, 1 Србин, 1 останат и 6 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 255 167 199 244 241 240 248 250 225 180
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 300 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 158 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[11]
Археолошки наоѓалишта[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 163.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
 11. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 12. „Жителите на Собри, валандовско конечно имаат своја црква“. Региони. 6 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-30. Посетено на 2013-02-12.
 13. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]