Кочули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кочули
Kočuli1.jpg

Поглед на Кочули

Кочули is located in Македонија
Кочули
Местоположба на Кочули во Македонија
Кочули на интерактивна карта

Општина Валандово
Население 50 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 04013
Надм. вис. 310 м
Кочули на општинската карта
Кочули во Општина Валандово.svg

Атарот на Кочули во рамките на општината
Commons-logo.svg Кочули на Ризницата


Кочули — село во Општина Валандово, во околината на градот Валандово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Бојмија, оддалечено 13 километри источно од Валандово.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Кочули живееле 30 жители, сите Турци.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 50 жители, од кои 49 Турци и 1 останат.[2]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 30[1] 96 105 94 64 81 109 95 50

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 299 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште во Башибос. Во избирачкото место се опфатени населените места: Башибос и Бајрамбос.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 190 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 163.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 8 јануари 2020.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 8 јануари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]