Горна Маала

Координати: 41°20′53″N 22°28′04″E / 41.34806° СГШ; 22.46778° ИГД / 41.34806; 22.46778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Маала

Воздушен поглед на селото

Горна Маала во рамките на Македонија
Горна Маала
Местоположба на Горна Маала во Македонија
Горна Маала на карта

Карта

Координати 41°20′53″N 22°28′04″E / 41.34806° СГШ; 22.46778° ИГД / 41.34806; 22.46778
Регион  Вардарски
Општина  Валандово
Област Бојмија
Население н.п. жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2462
Повик. бр. 034
Шифра на КО
Надм. вис. 95 м
Горна Маала на општинската карта

Атарот на Горна Маала во рамките на општината
Горна Маала на Ризницата

Горна Маала — село во Општина Валандово, во областа Бојмија, во околината на градот Валандово.

Селото до 2014 година се водело како маало на селото Јосифово, но со измени во Законот за територијална организација било прогласено за самостојна населба.[2]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Бојмија, во јужното подножје на планината Плавуш, северозападно од гратчето Валандово. Сместено е северно од Јосифово, а северозападно од Калково.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е прогласено за самостојна населба во 2014 година,[2] а дототаш било едно од двете маала на Јосифово.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото нема сопствен атар и припаѓа во атарот на селото Јосифово, иако било прогласено за самостојна населба.

Население[уреди | уреди извор]

За селото нема никакви податоци за движење на населението, бидејќи до 2014 година се водело како дел од селото Јосифово. Дури и по прогласувањето како посебно село, не било издвоено со своја катастарска општина, поради што не било земено в предвид при најновиот попис на населението во 2021 година.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Бидејќи до 2014 година припаѓало на селото Јосифово, ја дели неговата административна поделба.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 0289 според Државната изборна комисија, сместено во продавницата во селото Јосифово.[3]

На локалните избори во 2021 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 134 гласачи.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Службен весник на Република Македонија (149): 1. 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28.
  3. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 21 декември 2019.
  4. https://rezultati2021lokalni1krug.sec.mk/mk/mayr/r/11-396. Посетено на 20 февруари 2024. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]