Аразли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аразли
Аразли во рамките на Македонија
Аразли
Местоположба на Аразли во Македонија
Аразли на интерактивна карта

Карта

Координати 41°22′N 22°28′E / 41.367° СГШ; 22.467° ИГД / 41.367; 22.467Координати: 41°22′N 22°28′E / 41.367° СГШ; 22.467° ИГД / 41.367; 22.467
Општина Валандово
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Аразли на општинската карта
Аразли во Општина Валандово.svg

Атарот на Аразли во рамките на општината
Commons-logo.svg Аразли на Ризницата

Аразли — село во Општина Валандово, во околината на градот Валандово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Бојмија, во јужното подножје на планината Плавуш.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Дојранската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194878—    
195394+20.5%
19610−100.0%
197100.00%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Баракли живееле 350 жители, сите Турци.[2]

Селото е целосно раселено по 1953 година, кога броело 94 жители, сите Турци.[3] Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 350 78 94 0 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 163.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]