Булунтули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Булунтули
Buluntuli - češma.jpg

Чешма во Булунтули, 2012 г.

Булунтули во рамките на Македонија
Булунтули
Местоположба на Булунтули во Македонија
Булунтули на интерактивна карта

Координати 41°19′03″N 22°41′29″E / 41.31750° СГШ; 22.69139° ИГД / 41.31750; 22.69139Координати: 41°19′03″N 22°41′29″E / 41.31750° СГШ; 22.69139° ИГД / 41.31750; 22.69139
Регион Logo of Southeastern Region, North Macedonia.svg Југоисточен
Општина Coat of arms of Valandovo Municipality.svg Валандово
Област Бојмија
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2461
Повик. бр. 042
Шифра на КО 04006
Надм. вис. 460 м
Булунтули на општинската карта
Булунтули во Општина Валандово.svg

Атарот на Булунтули во рамките на општината
Commons-logo.svg Булунтули на Ризницата


Булунтули — село во Општина Валандово, на нејзиниот источен крај. Денес нема жители.[2]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во областа Бојмија, на јужните падини на Беласица, на надморска височина од 460 м. Атарот зафаќа површина од 6,5 км2.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот од XIX век Булунтули било наполно турско село во Дојранската каза на Отоманското Царство. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Булатали (Boulatali) било село со 60 домаќинства сочинети од 108 муслимани.[4]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 г. Бул’нтили имало 180 жители, сите Турци.[5]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194851—    
195363+23.5%
196144−30.2%
197155+25.0%
198139−29.1%
ГодинаНас.±%
19915−87.2%
19940−100.0%
200200.00%
202100.00%

Населението на Бунтули значително се намалило во првите децении на XX век. По Втората светска војна бележело мал пораст, за потоа да доживее колебања и пострмен пад во текот на 1970-тите. Во следната деценија бројот на жители стрмоглаво се намалил, сведувајќи се на 5 лица во 1991 г. Во 1990-тите селото е целосно напуштено. Според пописот од 2002 година, Булунтули немало ниеден жител. Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 180 51 63 44 55 39 5 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 4 јануари 2021.
  3. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I. изд.). Скопје: Патрија. стр. 44. ISBN 9989-862-00-1.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 194-195.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 163.
  6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]