Калково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калково
Калково is located in Македонија
Калково
Местоположба на Калково во Македонија
Калково на интерактивна карта

Координати 41°20′35″N 22°30′00″E / 41.34306° СГШ; 22.50000° ИГД / 41.34306; 22.50000Координати: 41°20′35″N 22°30′00″E / 41.34306° СГШ; 22.50000° ИГД / 41.34306; 22.50000
Општина Валандово
Население ? жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Калково на општинската карта
Калково во Општина Валандово.svg

Атарот на Калково во рамките на општината
Commons-logo.svg Калково на Ризницата


Калково — село во Општина Валандово, во околината на градот Валандово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Калково се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија, на оддалеченост од 12 км од Валандово, во близина на течението на реката Вардар, во областа позната како Бојмија. калково е село од местата коишто се во развој. во селото има училиште до 4 одделение, џамија и една продавница. во ова село живее население од турска националност.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото Калково во XIX век — село во Дојранската каза во Солунскиот Вилает. Македонското население во селото живеело сѐ до крајот на 1960 година, кои притоа се иселиле во околните села. По 1960 година во селото почнува да доаѓа население претежно од турска националност, коишто се иселувале од околните села коишто се наоѓат околу Калково.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Стопанство селото претежно се занимава со земјоделство, дрварство и сточарство. Во Калковското поле се одгледуваат повеќе земјоделски култури но населението претежно насадува лубеници, зелка и тутун.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Калково живееле 630 жители, од кои 350 Турци и 280 Македонци.

Во селото денес има околу 500 жители и 90 домаќинства. Сите жители на селото се од турска националност.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Во селото има училиште од прво до петто одделение во кое наставата е на турски јазик. Ова училиште е под основното училиште Страшо Пинџур во Јосифово. има џамија која е именувана по името на самото село. Оваа џамија е отворена цело време и има надлежен оџа којшто е поставен од страна на исламската верска заедница на Македонија.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 290 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[1]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 277 гласачи.[2]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

  • Антим Ризов (околу 1797 - 1867) - духовник, игумен на Зографскиот манастир;[3]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
  2. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
  3. Албум-алманах „Македония“, София, 1931, стр. 64.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]