Прстен (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прстен
Прстен is located in Македонија
Прстен
Местоположба на Прстен во Македонија
Прстен на интерактивна карта

Координати 41°18′59″N 22°39′37″E / 41.31639° СГШ; 22.66028° ИГД / 41.31639; 22.66028Координати: 41°18′59″N 22°39′37″E / 41.31639° СГШ; 22.66028° ИГД / 41.31639; 22.66028
Општина Валандово
Население 68 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 04017
Надм. вис. 250 м
Прстен на општинската карта
Прстен во Општина Валандово.svg

Атарот на Прстен во рамките на општината
Commons-logo.svg Прстен на Ризницата

Прстен (или Пристан) — село во Општина Валандово, во околината на градот Валандово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Бојмија, оддалечено 9 километри југоисточно од Валандово.

Водопад кај Прстен

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Дојранската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Прстен живееле 750 жители, сите Турци.[1]

Според Димитар Гаџанов, во 1916 година во Прстен имало 67 жители, сите Турци.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 68 жители, сите Турци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1916 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 750[1] 67[2] 103 126 78 83 99 107 105 68

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 298 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на продавница. [5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 44 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 163.
  2. 2,0 2,1 Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, в: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 246.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]