Ѓулели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓулели
Ѓулели во рамките на Македонија
Ѓулели
Местоположба на Ѓулели во Македонија
Ѓулели на карта

Карта

Координати 41°21′52″N 22°26′24″E / 41.36444° СГШ; 22.44000° ИГД / 41.36444; 22.44000Координати: 41°21′52″N 22°26′24″E / 41.36444° СГШ; 22.44000° ИГД / 41.36444; 22.44000
Регион  Југоисточен
Општина  Валандово
Област Бојмија
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Повик. бр. 048
Шифра на КО
Надм. вис. 127 м
Ѓулели на општинската карта

Атарот на Ѓулели во рамките на општината
Ѓулели на Ризницата

Ѓулели — село во Општина Валандово, југоисточна Македонија. Денес нема жители.[2]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селтоо се наоѓа во областа Бојмија, во јужното подножје на планината Плавуш. Крај селото тече Аразлиска Река и оди во југозападен правец, па се влева во Вардар на самиот крај од атарот.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот од XIX век Ѓулели било наполно турско село во Дојранската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Ѓулели (Гьолели) имало 100 жители, сите Турци.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194846—    
195366+43.5%
19610−100.0%
197100.00%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Населението на селото почнало да опаѓа уште во првите децении на XX век, и по Втората светска војна тоа било располовено во однос на почетокот на векот. Доживеало извесен пораст во текот на наредните години, но во 1950-тите е целосно напуштено со иселувањето на Турците од Македонија. Според пописот од 2002 година, Ѓулели немало ниеден жител.[2] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 100 46 66 0 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 4 јануари 2021.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 162.
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]