Тумба (Могилец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°39′2″N 21°13′24″E / 41.65056° СГШ; 21.22333° ИГД / 41.65056; 21.22333Координати: 41°39′2″N 21°13′24″E / 41.65056° СГШ; 21.22333° ИГД / 41.65056; 21.22333
Основни податоци
Име Тумба
Место Могилец
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет во поречкото село Могилец. Локалитетот претставува населба од среден век. Се наоѓа на југозападната периферија на селото, на простор од 2-3 хектара, каде се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди, питоси и градежен материјал. Селото се споменува во хрисовулот на крал Стефан Душан од 1335 година под името Могилица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069