Речане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Речане
Речане (Гостиварско).jpg

Поглед на селото Речане

Речане во рамките на Македонија
Речане
Местоположба на Речане во Македонија
Речане на интерактивна карта

Координати 41°45′11″N 20°49′36″E / 41.75306° СГШ; 20.82667° ИГД / 41.75306; 20.82667Координати: 41°45′11″N 20°49′36″E / 41.75306° СГШ; 20.82667° ИГД / 41.75306; 20.82667
Општина Гостивар
Население 683 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07065
Надм. вис. 846 м
Речане на општинската карта
Речане во Општина Гостивар.svg

Атарот на Речане во рамките на општината
Commons-logo.svg Речане на Ризницата


Речане — село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа во областа Горни Полог, во изворишното сливно подрачје на реката Вардар. Селото е ридско, на надморска височина од 740 метри.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.314—    
19531.471+11.9%
19611.640+11.5%
19711.679+2.4%
19811.380−17.8%
ГодинаНас.±%
199115−98.9%
1994995+6533.3%
20021.054+5.9%
2021683−35.2%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Речане живееле 1.000 жители, сите Албанци.[3]

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година селото е дел од Врутовска општина во Горнополошкиот срез и има 214 куќи и 1.013 жители Албанци.[4]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.054 жители, од кои 1.038 Албанци и 16 останати.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 683 жители, од кои 1 Македонец, 664 Албанци и 18 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 1.000 1.314 1.471 1.640 1.679 1.380 15 995 1.054 683
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Како еден од најстарите албански родови во селото се споменува родот Касалар (39 куќи). Потекнуваат од Љума (во северна Албанија), а овде дошле кон крајот на 18-от век.[11]

Речане е албанско село.

Според истражувањата од 1946 година, родови во селото:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 528 и 528/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[13]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 1.097 гласачи.[14]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Енциклопедија на селата во Република Македонија, Митко Панов, стр.257
 3. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 213. ISBN 954430424X.
 4. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.25.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 10 стр.
 12. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 13. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]