Корито (Гостиварско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корито
Jpg.fshati korite2.jpg

Село Корито

Корито is located in Македонија
Корито
Местоположба на Корито во Македонија
Координати 41°48′20″N 21°1′36″E / 41.80556° СГШ; 21.02667° ИГД / 41.80556; 21.02667Координати: 41°48′20″N 21°1′36″E / 41.80556° СГШ; 21.02667° ИГД / 41.80556; 21.02667
Општина Општина Гостивар
Население 675 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 1425 м
Корито на општинската карта
Корито во Општина Гостивар.svg

Атарот на Корито во рамките на општината
Commons-logo.svg Корито на Ризницата

Корито е село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 675 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 673
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 2

Родови[уреди | уреди извор]

Корито е албанско село.

Според истражувањата од 1940тите родови во селото се: Речалар (8 к.), Кодралар (13 к.), Бардолар (7 к.), Галапушке (10 к.), Карабаше (12 к.), Пујлаке (16 к.), Заке (6 к.), Шарове (4 к.), Јонузолар (5 к.), Качучке (3 к.) и Каципуле (8 к.). Сите родови се потомци на Љатиф Баул, Али Карабаш и Шарове. Споменатите основачи на родовите се доселиле од селото Реч во Горна Река. Подалечна потекло им било од Калиса во северна Албанија.[2]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]