Ќафа

Координати: 41°39′25″N 21°1′13″E / 41.65694° СГШ; 21.02028° ИГД / 41.65694; 21.02028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќафа

Поглед на дел од Ќафа

Ќафа во рамките на Македонија
Ќафа
Местоположба на Ќафа во Македонија
Ќафа на карта

Карта

Координати 41°39′25″N 21°1′13″E / 41.65694° СГШ; 21.02028° ИГД / 41.65694; 21.02028
Општина  Гостивар
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 07044
Надм. вис. 1.318 м
Ќафа на Ризницата

Ќафа — раселено село во Општина Гостивар.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во подрачјето на планината Добра Вода.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, Ќафа имало 100 жители Албанци.[2] Според податоците на Афанасиј Селишчев во 1929 година, селото имало 22 куќи со 114 жители.[3]

Само 1 жител на оваа населба е заведен како жртва во Втората светска војна.[4]

Иако е традиционално гостиварско, од 1996 до 2004 г. селото било во состав на тогашната Општина Осломеј.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948171—    
1953203+18.7%
1961224+10.3%
1971180−19.6%
1981157−12.8%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
199434—    
20025−85.3%
20210−100.0%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 150 Албанци.[5]

Според пописот од 2002 година, во селото има само 5 жители Албанци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 100 171 203 224 180 157 0 34 5 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]


Родови[уреди | уреди извор]

Ќафа е албанско село

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото:

 • Доселеници: Синалар (17 к.), Алијалар (7 к.) и Ценалар (4 к.) доселени се од областа Матија во северна Албанија.[11]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 782 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 38 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, с. 213.
 3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.25.
 4. „Попис на жртвите од војната 1941-1945, СР Македонија“ (PDF).
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението 2002 по населено место
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]