Долна Ѓоновица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна Ѓоновица
Долна Ѓоновица is located in Македонија
Долна Ѓоновица
Местоположба на Долна Ѓоновица во Македонија
Долна Ѓоновица на интерактивна карта

Координати 41°43′0″N 20°54′14″E / 41.71667° СГШ; 20.90389° ИГД / 41.71667; 20.90389Координати: 41°43′0″N 20°54′14″E / 41.71667° СГШ; 20.90389° ИГД / 41.71667; 20.90389
Општина Гостивар
Население 242 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 07022
Надм. вис. 690 м
Долна Ѓоновица на општинската карта
Долна Ѓоновица во Општина Гостивар.svg

Атарот на Долна Ѓоновица во рамките на општината
Commons-logo.svg Долна Ѓоновица на Ризницата


Долна Ѓоновица (дијалектно: Долна Ѓоноица) — село во Општина Гостивар, западна Македонија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во подножјето на планината Буковиќ, јужно од градот Гостивар, во областа Горни Полог.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 242 жители. Следува табела на народносната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 239
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 3

Родови[уреди | уреди извор]

Долна Ѓоновица е албанско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото:

  • Горно маало: Изеровци (4 к.), Камеровци (11 к.), Сејдиновци (4 к.) и Демировци (4 к.)
  • Долно маало: Незировци (3 к.) и Муслиовци (21 к.) сите родови во Долна Ѓоновица водат потекло од двајца браќа Шабан и Осман. Тие се доселиле од Љума во северна Албанија.[2]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 513 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова избирачко место е опфатено и селото Горна Ѓоновица.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 256 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]