Лакавица (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лакавица
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворБуковиќ, Сува Гора и Челоица
УстиеВардар
Скица за изградба на мост на Лакавица од 1938 година.

Лакавица — е река која се наоѓа меѓу планините Буковиќ, Сува Гора и Челоица јужно од Гостивар.

Течение[уреди | уреди извор]

Поминува низ селото Лакавица и кај Гостивар се влева во Вардар. Зафаќа сливно подрачје од 220 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.