Лакавица (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лакавица
Лакавичка Река
Локоица
Лакавичка Река.jpg
Реката пред селото Србиново
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Gostivar Municipality.svg Гостивар
СелаСрбиново, Лакавица
Физички особености
Извор 
 • местоБуковиќ
 • надм. вис.1.380 м
Устие 
 • место
Вардар
 • координати
41°46′11.6″N 20°50′48.5″E / 41.769889° СГШ; 20.846806° ИГД / 41.769889; 20.846806Координати: 41°46′11.6″N 20°50′48.5″E / 41.769889° СГШ; 20.846806° ИГД / 41.769889; 20.846806
 • надморска височина
515 м
Должина20,5 км
Големина на сливот220 км2
Особености на сливот
ТечениеВардарЕгејско Море

Лакавица — река во Македонија, која се наоѓа меѓу планините Буковиќ, Сува Гора и Челоица, јужно од градот Гостивар.[1]

Реката претставува единствена поголема десна притока на Вардар во Полошката Котлина.[2]

Реката настанува со спојување на Србиновска и Бигорска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Поминува низ селото истоименото село и кај Гостивар (поточно кај селото Балин Дол) се влева во Вардар. Зафаќа сливно подрачје од 220 км2.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 41. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. „Риболовна основа за „Слив на Вардар-Горно течение" за период 2016-2022“ (PDF). Институт за сточарство. октомври 2016. Посетено на 27 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]