Џамија (Долна Ѓоновица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија
археолошко наоѓалиште
Џамија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Џамија
Џамија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°43′0″N 20°54′14″E / 41.71667° СГШ; 20.90389° ИГД / 41.71667; 20.90389Координати: 41°43′0″N 20°54′14″E / 41.71667° СГШ; 20.90389° ИГД / 41.71667; 20.90389
Основни податоци
Име Џамија
Место Долна Ѓоновица
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Џамија е археолошки локалитет во гостиварското село Долна Ѓоновица. Локалитетот претставува утврдена некропола од средниот век. При нивелирањето на школскиот двор во 1956 година била откриена помала некропола со гробови градени од камени плочи - тип циста. Имаат ориентација исток-запад..[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069