Гостиварско муфтиство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гостиварско муфтиство
Logo na IVZ.jpg
Karta na muftistvata vo Makedonija.svg
Муфтиства во Македонија
ОснованаИслам
Типнепрофитна организација
Правен статусактивна
Целпредвидува верски и образовни услуги за муслиманската заедница во Македонија.
МестоГостивар, Македонија
РегионМакедонија
Членство?
Службени јазициалбански
турски
македонски

Гостиварското муфтиство е едно од тринаесетте муфтиства на Исламската верска заедница во Македонија.

Седиштето на ова муфтиство се наоѓа во градот Гостивар. Моментален муфтија (сос. 2013) е Шаќир ефенди Фетаи.[1]

Ова муфтиство ги опфаќа реоните на градовите:

Седиштето на Гостиварското муфтивство во центарот на градот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „МИНИСТЕРОТ БЕЈТА СЕ СРЕТНА СО ГОСТИВАРСКИОТ МУФТИЈА ШАЌИР ФЕТАИ“. МЛС. Посетено на 2013-05-07.