Прилепско муфтиство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прилепско муфтиство
Logo na IVZ.jpg
Karta na muftistvata vo Makedonija.svg
Муфтиства во Македонија
ОснованаИслам
Типнепрофитна организација
Правен статусактивна
Целпредвидува верски и образовни услуги за муслиманската заедница во Македонија.
МестоПрилеп, Македонија
РегионМакедонија
Членство?
Службени јазициалбански
турски
македонски

Прилепското муфтиство е едно од тринаесетте муфтиства на Исламската верска заедница во Македонија.

Седиштето на ова муфтиство се наоѓа во градот Прилеп.

Ова муфтиство ги опфаќа реоните на градовите:

Храмови[уреди | уреди извор]

Општина Населено место Џамија Датум
Прилеп Прилеп Чарши џамија 1475 г.
Прилеп Прилеп Скршена џамија XV век
Долнени Дебреште Долна џамија
Долнени Дебреште Средна џамија
Долнени Дебреште Средна џамија
Долнени Дебреште Средна џамија
Долнени Дебреште Баталоска џамија
Долнени Лажани Нова џамија
Долнени Лажани Стара џамија
Крушево Саждево Џамија
Крушево Јакреново Џамија
Крушево Белушино Џамија
Крушево) Борино Џамија
Долнени Житоше Нова џамија
Долнени Житоше Џамија
Крушево Норово Џамија
Крушево Алданци Џамија
Крушево Пресил Џамија
Прилеп Канатларци Џамија
Долнени Десово Џамија
Долнени Црнилиште Горна џамија
Долнени Црнилиште Долна џамија
Долнени Пешталево Нова џамија
Долнени Пешталево Стара џамија
Долнени Локвени Нова џамија
Долнени Гостиражни Нова џамија