Баталоска џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баталоска џамија

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°28′40.9″N 21°19′41.9″E / 41.478028° N; 21.328306° E / 41.478028; 21.328306
Место Дебреште
Архитектура
Минариња 2

Баталоска џамијаџамија во селото Дебреште.[1][2] Џамијата се наоѓа во крајниот источен дел од селото, во непосредна близина на патот кој продолжува до селото Ропотово.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има четириаголна основа и се состои од приземје и кат. Покриена е со полукружна купола со полутопчест метален кров, а на работ од секоја страна на покривниот дел има по едно мало украсно минаре. Влезот на џамијата е сместен од северната страна. Џамијата има две минариња со многуаголна основа и со по две шерефиња. Објектот е изграден од камен. Дворот на џамијата е оградена со камено-метална ограда и во него има шадрван и помошен објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 83. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Дебреште“. OldPrilep. 28 ноември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]