Долна џамија (Дебреште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна џамија

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°28′46.3″N 21°19′04.1″E / 41.479528° N; 21.317806° E / 41.479528; 21.317806
Место Дебреште
Архитектура
Минариња 1

Долна џамијаџамија во селото Дебреште.[1] Џамијата се наоѓа во средишниот дел од селото, непосредно покрај речниот кеј.

Историја[уреди | уреди извор]

Долна џамија е најстара џамија во Дебреште, а се претпоставува и дека е најстара во целиот прилепски крај.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има четириаголна основа. Објектот е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди. Џамијата има едно минаре со многуаголна основа и две шерефиња. Дворот на џамијата е ограден со камена ограда и во него има помошен објект.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 83. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Дебреште“. OldPrilep. 28 ноември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]