Камена џамија (Дебреште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камена џамија

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°28′42.4″N 21°18′51.4″E / 41.478444° N; 21.314278° E / 41.478444; 21.314278
Место Дебреште
Архитектура
Минариња 1

Камена џамијаџамија во селото Дебреште.[1] Џамијата се наоѓа во средишниот дел од селото, во непосредна близина на црквата „Св. Ѓорѓи“ и Горна џамија.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има четириаголна основа. Објектот е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди. Џамијата има едно минаре со многуаголна основа до шерефето и кружна основа над него. Дворот на џамијата е ограден со метална ограда.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дебреште“. OldPrilep. 28 ноември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]