Горна џамија (Дебреште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горна џамија

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°28′41.3″N 21°18′52.6″E / 41.478139° N; 21.314611° E / 41.478139; 21.314611
Место Дебреште
Архитектура
Минариња 1

Горна џамијаџамија во селото Дебреште. Џамијата се наоѓа во средишниот дел од селото, во непосредна близина на црквата „Св. Ѓорѓи“ и Камена џамија.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Горна џамија

Градбата на џамијата има квадратна основа и се состои од приземје и два ката. Покривниот дел од објектот содржи купола поделена во два дела, од кои едниот е повисок и со поголема основа. Џамијата има едно минаре со многуаголна основа и две шерефиња.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]