Средна џамија (Дебреште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Средна џамија

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°28′46.3″N 21°18′53.9″E / 41.479528° N; 21.314972° E / 41.479528; 21.314972
Место Дебреште
Архитектура
Минариња 1

Средна џамијаџамија во селото Дебреште.[1][2] Џамијата се наоѓа во средишниот дел од селото, во непосредна близина на црквата „Св. Ѓорѓи“.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има квадратна основа и се состои од приземје и два ката. Во горниот дел од објектот има осумаголна купола која е покриена со зелен полутопчест лимен кров и на секоја нејзина страна има по еден прозорец. Џамијата има едно минаре со многуаголна основа до шерефето и кружна основа над него.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 83. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Дебреште“. OldPrilep. 28 ноември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]