Црква „Св. Ѓорѓи“ - Дебреште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Дебреште.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Ропотовска
Местоположба
Координати 41°28′44″N 21°18′53.4″E / 41.47889° N; 21.314833° E / 41.47889; 21.314833Координати: 41°28′44″N 21°18′53.4″E / 41.47889° N; 21.314833° E / 41.47889; 21.314833
Населено место Дебреште
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Завршено 1932
Осветување 1932
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во селото Дебреште.[1] Црквата е сместена во средишниот дел од селото, во непосредна близина на Горна, Камена и Средна џамија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена и осветена во 1932 година, а била реновирана во 1979 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Влезот на црквата е сместен на западната страна и над него се издига камбанаријата. Таа има четириаголна основа и на секоја страна од горниот дел има по една бифора, додека во долниот дел сместен непосредно наад влезот на црквата има окно во коешто е впишан крст. Објектот е изграден од варовник и е покриен со кров од ќерамиди. Од делови на камбанаријата се забележува и употреба на тули. Внатрешноста на црквата е живописана.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда и во него има помошен објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 19. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Црква „Свети Георгиј“, село Дебреште“. OldPrilep. 22 септември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]