Борино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борино
Borino.JPG

Поглед кон Борино

Борино is located in Македонија
Борино
Местоположба на Борино во Македонија
Координати 41°25′55″N 21°16′45″E / 41.43194° N; 21.27917° E / 41.43194; 21.27917Координати: 41°25′55″N 21°16′45″E / 41.43194° N; 21.27917° E / 41.43194; 21.27917
Општина Крушево
Население 441 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 16005
Борино на општинската карта
Борино во Општина Крушево.svg

Атарот на Борино во рамките на општината
Commons-logo.svg Борино на Ризницата

Борино — село во Општина Крушево, во околината на градот Крушево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во подножјето на Бушева Планина, оддалечено 31 километар северно од Крушево и 30,5 километри северозападно од Прилеп.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Борино живееле 200 жители, сите Албанци.[1]

Според пописот од 2002 година во Борино живееле 441 жител, од кои:[2]

Националност Вкупно
Македонци 0
Албанци 340
Турци 13
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 86
Други 2
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948445—    
1953508+14.2%
1961418−17.7%
1971444+6.2%
ГодинаНас.±%
1981474+6.8%
1991495+4.4%
1994438−11.5%
2002441+0.7%

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[3]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 445
1953 2 4 502 ... 508
1961 418 ... ... ... 418
1971 4 4 339 ... ... 97 444
1981 2 41 220 ... 211 474
1991 239 138 118 495
1994 290 37 111 438
2002 340 13 86 2 441

Родови[уреди | уреди извор]

Борино е мешано муслиманско село. До почетокот на 1960-тите било албанско село.

Според истражувањата од 1952 година, родови во селото се:

Албански

  • Доселеници: Пуљевци (12 к.), Цуковци (7 к.) и Изеировци (4 к.) доселени се од некое место во северна Албанија; Нурединовци (11 к.), Ајруловци (8 к.) и Биљаловци (7 к.) доселени се исто така од некое место во северна Албанија; Матњан (11 к.) доселени се од областа Матија во северна Албанија; Мажевци (7 к.) и Муровци (6 к.) доселени се од северна Албанија; Давовц (5 к.) доселени се од соседното село Јакреново, подалечно потекло од северна Албанија.[4]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1203 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 515 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.246.
  2. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. Трифуноски, Јован Ф. (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања. Српска академија наука и уметности. ISBN 86-7025-267-8. OCLC 41961345.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]