ОУ „Никола Карев“ - Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Карев

Место
Општина: Општина Крушево
Наречено по: Никола Карев
Нас. место: Крушево
Адреса: ул. „Шула Мина“ бр. 6а, Крушево
Основни информации
Основано: 1944
Директор: Оливера Чавкаровска
Број на ученици: 630
Настава на: македонски и албански
Контактни информации
Мреж. место oounikolakarevkrusevo.edu.mk/
Е-пошта nkarev_krusevo@hotmail.com
Телефон 048 476 558

Основно училиште „Никола Карев“ (официјално: Основно општинско училиште „Никола Карев“ - Крушево; скратено: ООУ „Никола Карев“) — централно основно училиште во градот Крушево.[1]

Училиштето е именувано по револуционерот Никола Карев.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето започнало со работа во 1944 година, најпрвин како четиригодишно училиште под името „Кирил и Методиј“, а од 1956 година со припојување на нижата гимназија „Никола Карев“ станало осумгодишно основно училиште под денешното име.[1]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на македонски наставен јазик.

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „ЗА НАС – Основно Училиште Никола Карев Крушево“. Посетено на 2021-12-08.

Координати: 41°22′8″N 21°15′1″E / 41.36889° СГШ; 21.25028° ИГД / 41.36889; 21.25028