Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Sv.Bogorodica -- Krusevo 2.jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Втора крушевска
Местоположба

Место Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Богородица
Изградба 1867
Живопис 1870
Архитектонски опис

„Св. Богородица“ се наоѓа во Крушево. Црквата била изградена во 1867 година. Таа била градена од обработен камен.[1].

Опис[уреди | уреди извор]

Кровот е на две води, на средината се издига висок осмостран тамбур. Внатрешноста на црквата е поделена на три травеја со помош на колони, по три на северната и јужната страна. Во внатрешноста на црквата доминира голем монументален иконостас, работен во 19 век и на него се наоѓаат евидентирани икони од истиот период. Во внатрешноста на црквата има прекрасен фреско-живопис во калотата и во тамбурата на средишниот дел од црквата, како и во слепата калота на западната страна. Фреско-живописот над порталот датира од 1870 година, а се наоѓа на западниот фасаден ѕид на црквата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Крушево“. Визит Крушево. Посетено на 2010-09-09.[мртва врска]