Црква „Вознесение Христово“ - Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Спас
Church of the Ascension of Jesus - Kruševo.jpg
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Втора крушевска
Местоположба
Населено место Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Изградба 1826
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Спас се наоѓа во Крушево. Христијанскиот храм бил изграден во 1826 година[1]. Оваа црква се наоѓа на надморска висина од 600 метри, и има идеални климатски услови. Таа претставува една од најголемите туристички атракции на градот Крушево.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Крушево“. Визит Крушево. Посетено на 2010-09-09.[мртва врска]