Втора крушевска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Втора крушевска парохија — македонска православна парохија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата е една од двете градски крушевски парохии со седиште во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ и ги опфаќа историското село Трстеник и селата Пуста Река, Горно Дивјаци, Долно Дивјаци, Арилево, Селце, Белушино. Парохиски свештеник е Ереј Милан Нически (сост. 2016).

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
(Парохиски храм)
Крушево 1867 Св. Богородица, Крушево 06.JPG
Црква „Вознесение Христово“ Крушево 1826 Church of the Ascension of Jesus - Kruševo.jpg
Црква „Св. Недела“ Крушево
Црква „Св. Петка“ Крушево 2016
Црква „Св. Василиј“ Трстеник/Крушево 1995 Church of Saint Basil the Great - Trstenik.jpg
Црква „Свето Преображение“ Селце/Крушево 1986 St.Preobrazenie Tose Proeski church.jpg
Црква „Св. Петка“ Селце 1878
Црква „Св. Никола“ Пуста Река
Црква „Св. Илија“ Пуста Река Sv. Ilija - Pusta Reka 02.JPG
Црква „Св. Димитриј“ Горно Дивјаци
Црква „Св. Никола“ Долно Дивјаци Sv. Nikola Dolno Divjaci.JPG
Црква „Св. Никола“ Арилево Црква во Арилево.JPG
Црква „Св. Атанасиј“ Арилево
Црква „Св. Никола“ Белушино 11 век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.