Црква „Св. Јован Крстител“ - Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован
Krushevo - St John Church - P1100241.JPG

Поглед на црквата од сокак

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Прва крушевска
Местоположба

Место Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба 1897 - 1904
Архитектонски опис

Црквата „Св. Јован Крстителмакедонска православна црква која се наоѓа во Крушево, Македонија. Оваа црква е позната и како Влашка црква. Градбата е една од најзачуваните во градот. Нејзиниот иконостас е заведен како Културно наследство на Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Нејзината изградба била започната на 3 август 1897 година во дворот на романското училиште во Крушево. Христијанскиот храм бил завршен во 1904 година.[2]

Внатрешни особености[уреди | уреди извор]

Во црквата нема живопис. Преовладува прекрасно изработен дрвен иконостас, направен од плитка резба од браќата Несторови, чија изработка траела околу четири години. Во влезот на црквата „Св. Јован Крстител“ исто така се наоѓаат фрески кои се пренесени од црквата „Св. Атанасиј“ во село Локвени, а датираат од 1627 година. На тие фрески се прикажани Св. Архијереи, Пресвета Богородица, итн.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 10 март 2022.
  2. „Цркви во Крушево“. Визит Крушево. Посетено на 2010-09-09.[мртва врска]