Градиште (Алданци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°22′5″N 21°17′47″E / 41.36806° СГШ; 21.29639° ИГД / 41.36806; 21.29639Координати: 41°22′5″N 21°17′47″E / 41.36806° СГШ; 21.29639° ИГД / 41.36806; 21.29639
Основни податоци
Место Алданци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во крушевското село Алданци. Претставува населба од римското време. Се наоѓа на 2 км северно од селото, на мала височинка, каде по површината на нивите се среќаваат остатоци од објекти: фрагменти од мермерни архитектонски делови, тули, керамика, римски монети, питоси и др. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9