Куќа на ул. „Илинденска“ бр. 100 (Крушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Илинденска“ бр. 100
Куќата во 2022 година
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Илинденска“ бр. 100
ГрадКрушево
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови2 плус подрум

Куќата на ул. „Илинденска“ бр. 100староградска куќа во Крушево, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 10 март 2022.