Прва крушевска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прва крушевска парохија — македонска православна парохија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата е една од двете градски крушевски парохии со седиште во црквата „Св, Никола“ и ги опфаќа и селата Острилци, Алданци и Бирино. Парохиски свештеник е Ереј Дејан Секулоски (сост. 2016).

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(Парохиски храм)
Крушево 1832 Krushevo - St Nicholas Church - P1100221.JPG
Црква „Св. Јован Крстител“ Крушево 1904 Krushevo - St John Church - P1100229.JPG
Црква „Св. Троица“ Крушево 1881 Sv.Trojstvo -- Krusevo 2.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Острилци
Црква „Св. Илија“ Алданци
Црква „Св. Илија“ Бирино

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.