Куќа на ул. „Питу Гули“ бр. 29 (Крушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Питу Гули“ бр. 29
Куќа на ул. Питу Гули бр. 29 - Крушево (1).png
Куќата во 2022 година
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Питу Гули“ бр. 29
ГрадКрушево
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови2 плус подрум

Куќата на ул. „Питу Гули“ бр. 29староградска куќа во Крушево, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 10 март 2022.