Прејди на содржината

Куќа на ул. „Тома Никле“ бр. 16 (Крушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Тома Никле“ бр. 16
Куќата (белата десно) во 2022 година
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Тома Никле“ бр. 16
ГрадКрушево
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови2

Куќата на ул. „Тома Никле“ бр. 16староградска куќа во Крушево, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 10 март 2022.