Куќа на ул. „Илинденска“ бр. 101 (Крушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Илинденска“ бр. 101
Куќа на ул. Илинденска бр. 101 - Крушево (2).png
Куќата во 2022 година
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Илинденска“ бр. 101
ГрадКрушево
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови3

Куќата на ул. „Илинденска“ бр. 101староградска куќа во Крушево, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 10 март 2022.