Стар мост (Бучин)

Координати: 41°16′40″N 21°18′45″E / 41.27778° СГШ; 21.31250° ИГД / 41.27778; 21.31250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стар мост
Поглед на мостот
Координати41°16′40″N 21°18′45″E / 41.27778° СГШ; 21.31250° ИГД / 41.27778; 21.31250
ПреминуваЦрна Река
МестоБучин
Официјален називМост на реката Црна
Други називиБучински мост
Особености
Видлачен мост
Местоположба
Карта

Стар мост — камен лачен мост кој ја премостува Црна Река во непосредна близина на селото Бучин.

Мостот е оставен да пропаѓа на забот на времето, иако е прогласен за културно наследство на Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во римско време на реката Црна е изграден овој мост. Се претпоставува дека тука некојпат поминувал Вија Егнација. Денес, веднаш до Стариот мост се наоѓа новоизграден современ мост.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Мостот е лачен и изграден од камен.

Галерија[уреди | уреди извор]