Леарница (Крушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леарница
Општи податоци
ГрадКрушево
ЗемјаМакедонија
Завршена2003

Леарницата за куршуми за време на Илинденското востание како поставка постои од 2003 година. Во неа се наоѓаат оригиналните орудија кои се користеле за лиење на куршуми во текот на Илинденското востание[1].

Наводи[уреди | уреди извор]